Aptarta tolesnė Norvegijos projekto veikla
Spalio 11-14 d. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamente, Valstybinėje atominės energetikos saugos inspekcijoje (VATESI), Radiacinės saugos centre, Ugniagesių gelbėtojų mokykloje ir Centrinėje projektų valdymo agentūroje lankėsi Norvegijos finansinio mechanizmo lėšomis finansuojamo projekto „Lietuvos išankstinio perspėjimo apie branduolinį pavojų sistemos vystymas“ LT05-5-VRM-TF-001 partneriai iš Norvegijos institucijų. Projekto šalių darbiniuose susitikimuose dalyvavo Norvegijos radiacijos ir branduolinės saugos tarnybos atstovai Roland Kovacs, Jonas Nikolaisen, Øyvind AAS-Hansen, Norvegijos civilinės gynybos atstovas Per Ivar Gamst ir Tromsės priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos atstovas Håvard Malmedal.
Susitikimo metu Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento pareigūnai svečiams papasakojo apie ekstremaliųjų situacijų valdymą Lietuvoje, perspėjimo ir informavimo sistemą, situaciją dėl gyventojų perspėjimo sirenų ir kolektyvinių apsaugos statinių bei priedangų. Buvo apžvelgtas gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos atnaujinimas, siekiant į vieningą sistemą sujungti visus gyventojų perspėjimo ir informavimo kanalus, pristatyta situacija dėl bendros ekstremaliųjų situacijų valdymo informacinės sistemos (VESVIS) diegimo.
Partneriams iš Norvegijos buvo pristatytas VATESI vaidmuo ekstremaliųjų situacijų valdyme, taip pat aptartas projekto lėšomis VATESI planuojamos įsigyti programinės įrangos, skirtos branduolinių avarijų eigai ir jų metu išmetamų į aplinką radionuklidų charakteristikoms prognozuoti, testavimas. Taip pat svečiai lankėsi VATESI ekstremaliųjų situacijų operacijų centre.
Lankydamiesi Radiacinės saugos centre, Norvegijos institucijų atstovai galėjo susipažinti su įstaigos veikla, užtikrinant radiacinę saugą Lietuvoje, vykdomomis funkcijomis ekstremaliųjų situacijų metu, laboratorijų tinklu ir kokie tyrimai jose atliekami. Jie buvo supažindinti ir su ankstyvojo radiacinio pavojaus perspėjimo sistema (RADIS), kurią sudaro aplinkos dozės galios matavimo stotys ir Radioaktyviųjų medžiagų sklaidos aplinkoje ir gyventojų apšvitos modeliavimo programa ARGOS, jų svarba Lietuvos parengties branduolinėms ar radiologinėms avarijoms.
Ugniagesių gelbėtojų mokykloje apsilankę svečiai ne tik susipažino su mūsų šalies ugniagesių gelbėtojų rengimo ir mokymosi sąlygomis, bet ir galėjo „pasimatuoti“ ugniagesio gelbėtojo profesiją, trumpam pabūti ugniagesiais gelbėtojais.
Vykusiuose darbiniuose susitikimuose Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento, VATESI, Ugniagesių gelbėtojų mokyklos atstovai pristatė per projekto įgyvendinimo laikotarpį įvykdytas svarbiausias veiklas, už kurias jie atsakingi, aptarė iššūkius ir sunkumus bei buvo kalbama apie tolesnę darbų eigą.
Pagrindinės projekto veiklos yra modernizuoti perspėjimo ir informavimo apie ekstremaliąsias situacijas sirenų sistemą, sukurti vieningą ekstremaliųjų situacijų valdymo informacinę sistemą, surengti kompleksines civilinės saugos pratybas, parengti specialią gyventojų mokymo ir švietimo programą, atnaujinti Lietuvos pasirengimo ekstremaliosioms situacijoms svetainę www.lt72.lt, pritaikant ją skirtingoms tikslinėms gyventojų grupėms, įsigyti kompiuterinės programos, skirtos prognozuoti branduolinių ir radiologinių avarijų branduolinės energetikos objektuose eigą bei nustatyti radionuklidų išmetimo į aplinką charakteristikas, licenciją.
Svečiai iš Norvegijos papasakojo apie Norvegijos radiacijos ir branduolinės saugos tarnybos veiklą, branduolinių ir (ar) radiologinių avarijų valdymą bei šios šalies civilinės gynybos sistemą.
Šio projekto tikslas – sukurti vieningą gyventojų išankstinio perspėjimo sistemą apie branduolinę ar radiologinę avariją Lietuvos Respublikoje ar už jos ribų, ypatingą dėmesį telkiant priemonėms, skirtoms apsaugoti gyventojus galimos branduolinės avarijos Baltarusijos Respublikoje veikiančioje atominėje elektrinėje atveju.
Projektas „Lietuvos išankstinio perspėjimo apie branduolinį pavojų sistemos vystymas“ finansuojamas 2014–2021 metų laikotarpio Norvegijos finansinio mechanizmo programos „Aplinkosauga, energetika, klimato kaita“ lėšomis.
Nuotraukų galeriją iš susitikimo su projekto partneriais galite peržiūrėti čia.