„Tavo saugumas – tavo rankose“ – gyventojai kviečiami į nemokamus civilinės saugos užsiėmimus
Siekiant kuo daugiau žmonių Lietuvoje suteikti reikalingų įgūdžių ir žinių gebėjimui po įvykusios nelaimės apsaugoti save ir artimuosius per pirmąsias 72 valandas, Lietuvos Raudonasis Kryžius (LRK) organizuoja nemokamus civilinės saugos užsiėmimus visoje Lietuvoje. „Informaciniame mūsų civilinės saugos užsiėmimų plakate atsispindi frazė: „Savo rytojų būk pasirengęs apsaugoti šiandien, tavo saugumas – tavo rankose“. Siekiame, kad žmonės suprastų, kaip svarbu būti savarankiškiems krizinių situacijų metu ir, kad skubioji pagalba iš tarnybų ne visada gali būti prieinama čia ir dabar, todėl mūsų saugumas – yra mūsų pačių rankose. Kviečiame žmones dalyvauti užsiėmimuose, būti pasirengusiems ir žinoti, kaip apsaugoti save ir artimuosius nelaimių metu“, – sako LRK vadovė Ingrida Damulienė.
„Inicijavome šią švietimo programą apie civilinę saugą, nes tikime, kad miestas yra pasiruošęs krizėms tiek, kiek pasiruošęs kiekvienas vilnietis. Tikiu, kad į praktiką orientuota programa apie tai, kaip rasti artimiausią priedangą, kaip susikurti planą šeimai, kaip susikrauti išvykimo krepšį yra gyventojams naudingiausi – veikiant lengviau įsisavinti reikalingą informaciją. Kviečiu visus vilniečius dalyvauti LRK vykdomoje veikloje ir įgauti daugiau žinių apie savo saugumą – žinojimas padeda jaustis ramiau dėl savo saugumo“, – sako Vilniaus miesto vicemerė Simona Bieliūnė.
Ji priduria, kad: „esame pasirengę užtikrinti visas reikiamas sąlygas švietimo programai – esant poreikiui suteikti patalpas, mokymo priemones. Mūsų tikslas – kad kuo daugiau vilniečių dalyvautų juose ir efektyviai įgautų visas svarbiausias žinias“.
Vilniaus miesto savivaldybė švietimo programos priemonėms, motyvaciniams savanorių paketams šiais metais skyrė 20,5 tūkst. Eur. Kitais metais planuojama skirti apie 56 tūkst. Eur., kurie bus skirti Vilniuje sutelktų savanorių aprūpinimui reikiamomis priemonėmis švietimo programai vykdyti.
Švietimo programa apie civilinę saugą yra šią vasarą pristatyto Vilniaus gynybos politikos plano dalis. Plane daug dėmesio skiriama visuomenės švietimui: vilniečiams jau dalinami popieriniai informaciniai žinynai, kuriuose trumpai ir aiškiai pateikta informacija, kaip reikėtų elgtis kilus krizei, taip pat „Laisvės TV“ internetinėje televizijoje ir „LRT“ mediatekoje galima išvysti laidą apie civilinę saugą „Planas dienai X“.
Reakcijos greitis įvykus nelaimei gali būti gyvybiškai svarbus
Anot I. Damulienės, krizinėje situacijoje, tokioje, kaip stichinė nelaimė, branduolinė avarija ar karas – žinios ir pasirengimas gali padėti suvaldyti stresą, emocijas ir imtis tinkamų veiksmų greitai bei užtikrintai. Užsiėmimų dalyviai sužinos ne tik, kaip atpažinti nelaimę, susikrauti išvykimo krepšį, susikurti šeimos ir maisto atsargų planus, tačiau taip pat aplankys ir artimiausias priedangas bei kolektyvinės apsaugos statinius, daugiau sužinos apie evakuacijos punktus: kur rasti ir kam jie skirti.
„Žinojimas, ką daryti krizės metu – saugo ne tik tave patį, bet ir artimuosius, o reakcijos į nelaimę greitis ir tinkami veiksmai kartais gali būti ir gyvybiškai svarbūs. Pirmiausia, ypatingai svarbu atpažinti nelaimę ir bent preliminariai nutuokti, kokius pavojus gali sukelti įvykusi ekstremali situacija”, – pabrėžia I. Damulienė.
Ji sako, kad dažnas net nesusimąstome, jog turimas aiškus planas ir veiksmų seka nelaimės atveju yra ypatingai svarbi ir užtikrina geresnį saugumą. „Jei dingtų ryšys, svarbu būti apgalvojus, kur susitiktume su artimaisiais. Jei šeimoje yra vaikų, reikėtų būti pasiskirsčius, kuris iš tėvų pasirūpins vaikų paėmimu ir nuvykimu į sutartą vietą. Ekskursijose dalyvaujantys žmonės ne tik įgis svarbių žinių, bet ir bus paskatinti atsakyti sau į klausimus, susijusius su saugumu, apie kuriuos įprastai net nepagalvotume”, – sako I. Damulienė.
Siekia didinti visuomenės atsparumą
Įvykus didelei nelaimei, dažnai sutrinka paslaugų ir pagalbos teikimas, todėl nukentėjusieji neturi galimybės gauti maisto, vandens, medicininės pagalbos ar pastogės. „Įvykus didelio masto krizei, galioja 72 valandų taisyklė – šeimos turėtų būti pasirengusios bent 72 valandų savarankiškam išgyvenimui. Svarbu suprasti, kad gelbėjimo tarnybos didelio masto nelaimės metu gali būti ypač užimtos ir ne visiems suteikti neatidėliotiną pagalbą. Pirmąsias 72 valandas būdami savarankiški, asmenys ne tik pagerina savo išgyvenimo šansus, bet ir sumažina pagalbos tarnybų apkrovą, todėl pagalba gali būti sutelkta ten, kur jos reikia labiausiai“, – sako I. Damulienė.
Užsiėmimus veda apmokyti Civilinės saugos savanoriai, kurių šiuo metu Lietuvos Raudonajame Kryžiuje yra 48. Savanoriai per pastaruosius mėnesius jau vedė 44 užsiėmimus, kuriuose iš viso dalyvavo 539 žmones. Vilniuje šiais metais planuojama sutelkti 30 savanorių, kurie jau nuo spalio 11 d. ekskursijas pradės vykdyti ir Vilniuje. Taip pat LRK dalyvauja ir renginiuose, kuriuose žmones moko civilinės saugos pagrindų.
Damulienė pasakoja besidžiaugianti, kad visuose Lietuvos miestuose vykdant ekskursijas bei dalyvaujant renginiuose, savivaldybės noriai įsitraukia į procesus ir yra linkę bendradarbiauti užtikrinant kiek įmanoma geresnę užsiėmimų kokybę.
LRK vadovė sako, kad kuo daugiau asmenų bus pasirengę veikti ekstremaliose situacijose, tuo mūsų bendruomenė bus atsparesnė. Civilinės saugos ekskursijos yra prieinamos visiems ir vyksta visoje Lietuvoje. Registraciją į užsiėmimus ir daugiau informacijos rasti galima paspaudus šią nuorodą: https://redcross.lt/veiklos/civiline-sauga/
Lietuvos Raudonojo Kryžiaus informacija