Stiprinamas bendradarbiavimas ekstremaliųjų situacijų prevencijos srityje
Lapkričio 13–14 d. Kaune vyko 8-asis gyventojų apsaugos ir gelbėjimo ekstremaliųjų situacijų atvejais darbo grupės posėdis. Jame dalyvavo Lietuvos ir Lenkijos atstovai – Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie VRM direktoriaus pavaduotojas vidaus tarnybos pulkininkas Giedrius Sakalinskas, Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininkas vidaus tarnybos pulkininkas Vidas Barauskas, PAGD Pajėgų valdymo valdybos viršininkas vidaus tarnybos pulkininkas Gediminas Šukšta, Lenkijos valstybinės priešgaisrinės tarnybos vyriausiojo komendanto pavaduotojas pulkininkas Grzegorz Szyszko, Palenkės vaivadijos valstybinės priešgaisrinės tarnybos komendantas pulkininkas Janusz Kondrat ir kiti pareigūnai.
Susitikimo metu buvo aptartos Lietuvos ir Lenkijos priešgaisrinių gelbėjimo tarnybų iniciatyvos, ypač pasienio regione, kuriomis siekiama stiprinti bendradarbiavimą ekstremaliųjų situacijų prevencijos srityje ir pasirengimą bendriems veiksmams atliekant gelbėjimo darbus ir likviduojant ekstremaliųjų situacijų padarinius.
Darbo grupė analizavo šalių iniciatyvas civilinės saugos srityje, kovą su gamtinėmis nelaimėmis, cheminėmis, biologinėmis, radiologinėmis ir branduolinėmis grėsmėmis bei pavojais, keitėsi žiniomis ir patirtimi pastatų, statinių ir atvirų teritorijų priešgaisrinės saugos klausimais.
Atsižvelgiant į naująją Europos fondų finansinę perspektyvą, buvo aptarti įgyvendinti bendri projektai, skirti saugos lygiui regione gerinti, valstybinės priešgaisrinės tarnybos veikla, susijusi su potvyniais, tolesnis Lietuvos ir Lenkijos priešgaisrinių gelbėjimo tarnybų bendradarbiavimas.
Atsižvelgdami į 2024–2028 m. Europos teritorinio bendradarbiavimo tikslo Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimo per sieną programą, Lietuvos ir Lenkijos atstovai aptarė projektinio bendradarbiavimo galimybes, pasidalijo abiejų šalių valstybinių priešgaisrinių gelbėjimo tarnybų laimėjimais ir pokyčiais 2022–2024 metais, keitėsi žiniomis apie pasirengimą potvyniams ir patirtį juos valdant.
Posėdžio metu buvo nutarta stiprinti bendradarbiavimą civilinės saugos srityje, dalintis žiniomis ir patirtimi kovojant su gamtinėmis nelaimėmis, cheminiais, biologiniais, radiologiniais ir branduoliniais pavojais.
Siekdamos stiprinti Europos pajėgumus ir ES civilinės saugos mechanizmo įgyvendinimą, šalys įsipareigojo stiprinti dvišalę partnerystę dalyvaudamos bendroje veikloje, pratybose ir ekstremaliųjų situacijų tarnybų seminaruose, tęsti bendrą veiklą įgyvendinant projektus pagal INTERREG VI A Lietuvos–Lenkijos 2021–2027 m. programą civilinės saugos ir priešgaisrinės saugos srityse, siekiant stiprinti ir tobulinti Lenkijos ir Lietuvos ugniagesių gelbėtojų gebėjimus gerinant civilinę ir aplinkos apsaugą, tęsti bendradarbiavimą keičiantis žiniomis ir patirtimi priešgaisrinės saugos srityje (pastatų, statinių ir atvirųjų teritorijų gaisrų prevencija), reguliariai peržiūrėti vykdomą veiklą, tobulinant gelbėjimo darbų atlikimą, užmegzti ar stiprinti bendradarbiavimą su nevyriausybinėmis ir tarptautinėmis organizacijomis šioje srityje. Tai padės efektyviai reaguoti į ekstremaliąsias situacijas ir stiprinti civilinės saugos sistemą.
9-asis darbo grupės posėdis vyks 2025 m. Lenkijoje.