Šalies gyventojų susidomėjimas civiline sauga ir pasirengimu galimoms nelaimėms didėja
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento priešgaisrinių gelbėjimo valdybų civilinės saugos specialistai šiemet vėl aktyviai bendradarbiauja su savivaldybėmis ir gyventojais, skleisdami civilinės saugos ir pasirengimo ekstremaliosioms situacijoms žinias. Tęsdami Vidaus reikalų ministerijos inicijuotą civilinės saugos informacinę kampaniją „Esame komanda. Turime planą“, pareigūnai nuolat lankosi mokyklose ir susitinka su gyventojais.
„Neseniai surengėme civilinės saugos nuotolinį renginį su Kauno technologijų mokymo centro darbuotojais, į kurį prisijungė apie 100 centro darbuotojų, o Jurbarko rajono savivaldybėje, Smalininkų verslo ir technologijų mokykloje, tokiame renginyje dalyvavo 50 mokinių. Ieškome įvairių būdų ir metodų, kaip sudominti civiline sauga. Štai Vilkaviškio rajono savivaldybėje vyko baigiamasis civilinės saugos viktorinos „Žinau – esu saugus“ turas, taip pat buvo surengtas vaikų piešinių konkursas „Esu saugus“, – pasakoja Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Civilinės saugos skyriaus vyriausiasis specialistas Saulius Bajarūnas.
Civilinės saugos pareigūnai susitikimų metu pataria, kaip elgtis įvairių ekstremaliųjų situacijų metu, parodo, kaip susikrauti išgyvenimo krepšį, padeda nustatyti perspėjimo pranešimus mobiliuosiuose telefonuose, atsako į kitus gyventojams rūpimus civilinės saugos klausimus.
Gyventojams taip pat pateikiama praktinių patarimų, kaip įsirengti saugią patalpą, ką daryti, jei kilus grėsmei tektų palikti namus, kokia informacija būtų pateikta gyventojams, jei būtų nurodyta evakuotis ir kt.
„Šių susitikimų metu jų dalyviams paaiškiname, kas yra civilinė sauga, informuojame, kas sudaro gyventojų perspėjimo sistemą, kodėl būtina namie turėti atsargų bent 72 valandoms, kaip pasirengti, jeigu tektų skubiai išvykti iš namų, pademonstruojame išvykimo krepšį, – sakė S. Bajarūnas. – Daugelis jau būna girdėję šią informaciją, gauna perspėjimo žinutes į mobiliuosius telefonus, vienas kitas jau turi susikrovęs ir išvykimo krepšį. Atėjo laikas, kai žmonės dėl karo grėsmės pradėjo domėtis šia informacija, daugelis jau žino ir buvo apsilankę Lietuvos pasirengimo ekstremaliosioms situacijoms svetainėje lt72.lt. Kai kurie jau gali net paaiškinti, ką reiškia interneto svetainės lt72.lt pavadinimas.“
Jo teigimu, susitikimuose akcentuojama, kad ne laikas krautis išvykimo krepšį ir ieškoti daiktų, kai įvyksta nelaimė, ypač naktį. O grėsmių ir be karo yra. Tai ir pavojingų chemijos objektų avarijos, be to, Kaunas dėl hidroelektrinės gali atsidurti katastrofiško užtvindymo zonoje. Todėl labai svarbu, kad kiekviena šeima būtų pasirengusi tokioms nelaimėms.
Daug informacijos, kaip elgtis ekstremaliųjų situacijų metu sužinoma Kauno priešgaisrinėje gelbėjimo valdyboje esančioje priešgaisrinėje parodoje, kurioje vyksta moksleivių ekskursijos. „Moksleiviams parodomas išvykimo krepšys, supažindinama su aktualiausia civilinės saugos informacija. Štai kovo 15 d. vyksime į susitikimą su Kauno technologijų mokymo centro moksleiviais, su kuriais aptarsime pasirengimą ekstremaliosioms situacijoms“, – pasakojo civilinės saugos pareigūnas.
Be to, nuolat bendraujama su 14-os savivaldybių administracijomis ir šiemet planuojama kartu rengti gyventojų švietimo civilinės saugos srityje renginius. „Numatyta parengti ir tikslinę klausytojų grupę – atsakingų darbuotojų, seniūnų, kad jie šią informaciją skleistų toliau. Šiuo metu su savivaldybėmis yra derinamas renginių grafikas bei organizaciniai klausimai“, – sakė S. Bajarūnas.