Patarimai, kaip elgtis žaibuojant: telefoną į šalį, o kaip su skėčiu?
Karščius neretai keičia intensyvios liūtis, kurias lydi ir perkūnijos bei žaibai. Kaip elgtis tokiu atveju likus miškuose, ko geriau nedaryti namie ir ar saugu likti automobilyje? Laidoje „Labas rytas, Lietuva“ apie tai Ignas Krupavičius kalbina Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Civilinės saugos valdybos Gyventojų apsaugos organizavimo skyriaus vyriausiąją specialistę Loretą Naraškevičienę.
– Ar galima išskleisti skėtį, kai žaibuoja?
– Jeigu esame lauke, nereikėtų su savimi turėti jokių metalinių daiktų. Skėtis dažniausiai turi metalinę konstrukcija, tad nereikėtų juo naudotis.
– Grįžkime į namus, ką daryti namuose, kai žaibuoja?
– Pirmiausia, reikėtų išjungti visus elektros prietaisus, uždaryti langus, visas kitas ertmes – ventiliacines, dūmtraukius. Nebūti arti langų, neliesti metalinių konstrukcijų, jei tokios yra ir nesinaudoti mobiliuoju telefonu.
– O jei išeiname į mišką ir ten pradeda žaibuoti?
– Tokiu atveju, reikėtų susirasti vietą, kur mažiau medžių. Apskritai, jei esame ne tik miške, o lauke, reikėtų susirasti kuo žemesnę vietą, nestovėti ant aukštų vietų – kalnų ar pan.
– Kai kurie sako, kad reikia atsigulti ant žemės.
– Ne, atsigulti negalima. Apskritai, reikia stengtis, kad kūno paviršius mažiau liestų žemę. Patarimas – jokiu būdu niekur nebėgti. Atsitūpti, susigūžti, save apglėbti rankomis per kelius, jeigu galite, tupėti ant pirštų galų ir taip pralaukti momentą, kol nustos žaibuoti.
– O jeigu esi su draugu, prisiglausti galime?
– Ne, reikėtų išsisklaidyti, laikytis atstumo.
– Ar saugu būtų saugu žaibuojant būti automobilyje?
– Taip, viena iš rekomendacijų – jeigu esate mašinoje, joje būti, tik nereikėtų liestis prie metalo konstrukcijų ir, aišku, mobilųjį telefoną pasidėti šalia.
– Ar pavojinga žvejoti su anglies pluošto meškere. Ar drąsus mūsų žvejai?
– Taip, drąsūs, tik norėčiau priminti, kad žaibuojant negalima būti vandens telkinyje – ar žvejojant, ar maudantis, reikėtų kuo greičiau skubėti į krantą. Pasitraukti, kaip galima toliau nuo vandens telkinio. Jeigu matote, kad artėja audra, saugant savo sveikatą ir gyvybę, geriau iš anksto grįžti į krantą, pralaukti tą momentą, o kai viskas baigsis, galėsite vėl mėgautis vandens malonumais, nes būti vandenyje yra tikrai pavojinga.
– Kokios dažniausiai fiksuojamos nelaimės?
– Žaibo metu kyla gaisrai paprastai, užsidega gyvenamieji ar ūkiniai pastatai. Na, o pati didžiausia nelaimė, jei pataiko į žmogų, jis gali nukentėti, gali būti sutrikdyta sveikata, o blogiausiu atveju – mirtis.