Mokymai bendruomenių lyderiams: kodėl išvykimo krepšyje būtina turėti žvakių?
Kartais net ir civilinės saugos specialistai, vedantys mokymus, patenka į situacijas, kurių iš anksto nesuplanuosi. Taip nutiko Simno miestelyje (Alytaus rajonas) savivaldybių bendruomenių lyderių mokymus rengiantiems Vilniaus priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Civilinės saugos skyriaus vyresniajam specialistui Albertui Sabestinui ir vyriausiajam specialistui Vygintui Mendeikai. Dalį mokymų, dingus elektrai, jiems teko vesti tamsoje, pasišviečiant žvakėmis iš atsigabento išvykimo krepšio. Patekę į keblią situaciją, jie nesutriko ir rado sprendimą. Taigi ir mokymų dalyviams nebekilo klausimų, kodėl į šį krepšį būtina įsidėti žvakių.
„Salėje neveikė kompiuteris ir projektorius, nebuvo galima pademonstruoti paruoštos prezentacijos, tad su kolega nusprendėme paskaitą vesti gyvai, žvakės šviesoje. Tam panaudojome išvykimo krepšyje esančią žvakę. Kai kuriais atvejais pasišviesdavome ir krepšyje buvusiu prožektoriumi. Pasakojimas apie civilinę saugą ir ekstremaliąsias situacijas gyvai, be iliustracijų skaidrėse, nesant šviesos salėje, netgi dar labiau sudomino klausytojus, jie uždavė ir daugiau klausimų“, – sakė A. Sabestinas.
V. Mendeika patarė į išvykimo krepšį įsidėti vaškinę žvakę: „Ji ilgiau dega, vaškas nerūksta, nesmilksta, degdamos šios žvakės išvalo orą, sugeria nemalonius kvapus, pasižymi antiseptiniu poveikiu, be to, bičių vaško žvakių liepsna daug jaukesnė ir šiltesnė.“
Maždaug po 1,5 val. elektros tiekimas buvo įjungtas, paskaitą civilinės saugos specialistai tęsė jau demonstruodami skaidres. Klausytojai apžiūrėjo išvykimo krepšį, pateikė ir savo pasiūlymų, o išvykdami namo dėkojo už suteiktas žinias. Mokymuose dalyvavo ir Simno seniūnas Vladas Čeponis.
Mokymų metu buvo pateikta daug išsamios informacijos apie civilinę saugą ir pasirengimą ekstremaliosioms situacijoms bei galimoms branduolinėms avarijoms. Supažindinta su gyventojų perspėjimo sistema, savivaldybių institucijų, tarp jų ir mokyklų, pasirengimu ekstremaliosioms situacijoms, kolektyvinės apsaugos statiniais, slėptuvėmis, priedangomis, paaiškinta, kokius reikalavimus jos turi atitikti.
Bendruomenių lyderiai taip pat supažindinti su išvykimo krepšio turiniu, pabrėžta, kokie daiktai jame privalo būti. „Visi pripažino, kad tikrai geriau iš anksto į vieną vietą susidėti būtiniausias maisto, vandens atsargas, dokumentus ir kitus išgyvenimui reikalingus daiktus. Svarbu, kad išvykimo krepšyje būtų tai, ko gali prireikti. Reikėtų nepamiršti ir maisto įrankių, higienos, asmens apsaugos, apšvietimo ir elektros energijos priemonių, miegmaišio ar antklodės. Būtini ir grynieji pinigai, autonomiškai veikiantis radijo imtuvas bei kiti patys svarbiausi daiktai, kurie padėtų savarankiškai išgyventi pirmąsias tris paras – 72 valandas“, – sakė civilinės saugos specialistai.
Jie taip pat priminė, kad į kuprinę reikėtų įsidėti ir vaistų, kuriuos naudojate nuolat, taip pat virškinimo preparatų, karščiavimą, skausmą, temperatūrą mažinančių medikamentų. Joje turėtų būti ir svarbiausi dokumentai, jų kopijos, taip pat artimųjų nuotraukos, jeigu prireiktų jų ieškoti. Nereikėtų pamiršti ir rašiklio, užrašų knygelės, kurioje būtų svarbūs adresai ir telefonų numeriai. Visa tai geriausia sudėti į plastikines įmautes ar specialius vokus.
Iš viso Alytaus rajone dalyvavo 37 bendruomenių lyderiai. Spalio 24 d. mokymai buvo surengti Dauguose, spalio 25 d. – Simne, spalio 26 d. – Butrimonyse.
Mokymai bendruomenių lyderiams rengiami užtikrinant Vidaus reikalų ministerijos informacinės kampanijos ,,Esame komanda. Turime planą“ tęstinumą. Šiuo metu jie surengti jau 56-iose iš 60 Lietuvos savivaldybių, juos išklausė per 1200 žmonių.