- LT72 programėlė
- Nedelsk – parsisiųsk dabar
- Skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeris 112
- El. paštas - [email protected]
- +370 5 271 7514
Kada skambinti 1808?
Pajutus stiprius peršalimo simptomus (karščiavimą, kosulį, dusulį, slogą, kaulų laužymą, gerklės skausmą):
Žmonės iki 61 metų turėtų kreiptis į šeimos gydytoją arba skambinti į Koronos karštąją liniją telefonu 1808
Žmonės virš 61 metų arba sergantys lėtinėmis ligomis turi iškart skambinti bendruoju pagalbos telefonu 112.
Į karščiavimo klinikas registruojami lėtinėmis ligomis nesergantis, iki 61 metų amžiaus ir tik šeimos gydytojo siuntimą turintys pacientai. Būtent šeimos gydytojas, susipažinęs su paciento situacija, priima sprendimą jį nukreipti į karščiavimo kliniką ir siuntimą užpildo elektroniniu būdu.
Tuomet karščiavimo klinikos koordinatorius nedelsdamas susisiekia su karščiuojančiu pacientu jo nurodytu telefonu ir praneša karščiavimo klinikos adresą, vizito laiką, išsiaiškina, ar karščiuojantis pacientas gali į karščiavimo kliniką atvykti pats savo automobiliu arba būti atvežtas kito žmogaus.
Atvykus į karščiavimo kliniką žmonėms neleidžiama išlipti iš automobilio ir atidaryti lango, kol nebus nurodyta kitaip.
Kartu su savimi žmogus turi turėti tapatybę patvirtinantį dokumentą bei A4 formato lapą su užrašytu mobilaus telefono numeriu, kurį, atvykus į karščiavimo kliniką, reikės padėti koordinatoriaus nurodytoje vietoje automobilio salono viduje. Šiuo numeriu bus susisiekiama ir sutikrinami atvykusio žmogaus duomenys.
Langą žmogus turės pradaryti tada, kai klinikos darbuotojas to paprašys, tad čia dirbančiųjų specialistų nurodymus būtina atidžiai sekti.
Į karščiavimo kliniką žmogus galės užeiti tik gavęs darbuotojo leidimą ir užsidėjęs medicininę kaukę. Karščiavimo klinikose pacientams bus atliekamas išsamus sveikatos patikrinimas – bendras kraujo tyrimas, C reaktyvinio baltymo tyrimas, krūtinės ląstos rentgenografinis tyrimas, paimamas tepinėlis iš nosiaryklės dėl koronavirusinės infekcijos, kaip yra daroma mobiliuosiuose punktuose, jei reikia – paskiriamas gydymas.
Priklausomai nuo karščiuojančio paciento sveikatos būklės, jis galės būti išleidžiamas izoliuotis į izoliavimo vietą arba nukreipiamas į gydymo įstaigas, gydančias koronavirusine infekcija sergančiuosius.
Po apsilankymo karščiavimo klinikoje pacientas privalo izoliuotis ir vykdyti šeimos gydytojo nurodymus, kol sulauks tyrimo rezultato.
Jei koronaviruso tyrimas neigiamas dėl tolimesnio gydymo ir izoliacijos sprendžia šeimos gydytojas, o jei teigiamas - su pacientu susisieks konsultantas ir informuos apie tolimesnę gydymo eigą.
Tiems žmonėms, kurie negalės į karščiavimo klinikas atvykti patys, savivaldybės įpareigotos užtikrinti pacientų transportavimo paslaugas.
Dėl karščiavimo klinikų skaičiaus savivaldybėje ir dėl vienoje karščiavimo klinikoje veikiančių kabinetų skaičiaus turės apsispręsti pačios savivaldybės.
Pacientas iki 61 metų amžiaus ir nesergantis lėtinėmis ligomis, pasireiškus bent vienam ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingam simptomui – staiga pradėjus karščiuoti, kosėti, prasidėjus dusuliui – ir, jei 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo bet kurioje užsienio šalyje ar po sąlyčio su patvirtintu ar tikėtinu koronaviruso infekcijos atveju, gali skambinti į Karštąją liniją trumpuoju telefono numeriu 1808.
Karštosios linijos konsultantas, įvertinęs paciento pateiktus duomenis, priims sprendimą, ar skambinantį žmogų tikslinga ištirti dėl koronaviruso infekcijos.
Tuo atveju, jei žmogų bus nuspręsta tirti, jis konsultantui turės pateikti vardą, pavardę, asmens kodą, mobilaus telefono numerį, taip pat nurodyti savivaldybę, iš kurios skambina.
Be to, bus klausiama, ar pacientas gali asmenine transporto priemone (pats ar būti atvežtas kito žmogaus) atvykti į mobilų punktą.
Jei žmogus galės atvykti pats, su juo susisieks mobilaus punkto koordinatorius ir nurodys laiką ir adresą, kada jam tai padaryti.
Atvykus į mobilų punktą, žmonėms neleidžiama išlipti iš automobilio ir atidaryti lango, kol nebus nurodyta kitaip, instruktuojama, kaip bus vykdoma tepinėlio paėmimo procedūra.
Kartu su savimi žmogus turi turėti tapatybę patvirtinantį dokumentą bei A4 formato lapą su užrašytu mobilaus telefono numeriu, kurį, atvykus į mobilų punktą, reikės padėti koordinatoriaus nurodytoje vietoje automobilio salono viduje. Šiuo numeriu bus susisiekiama ir sutikrinami atvykusio žmogaus duomenys.
Langą žmogus turės pradaryti tada, kai mobilios komandos narys to paprašys, tad čia dirbančiųjų specialistų nurodymus būtina atidžiai sekti.
Atlikus tyrimą, žmogus turės važiuoti į namus, izoliuotis ir laukti tyrimo rezultato. Nustačius poreikį pacientą hospitalizuoti, kviečiama GMP ir pacientas transportuojamas į ligoninę.
Tiems žmonėms, kurie negalės į mobilius punktus atvykti patys, savivaldybės įpareigotos užtikrinti pacientų transportavimo paslaugas. Svarbu, kad į Mobilų punktą negalima vykti taksi automobiliu ar viešuoju transportu.
IZOLIAVIMO NAMUOSE AR KITOJE GYVENAMOJOJE VIETOJE SĄLYGOS
Būtina užtikrinti šiuos aplinkos ir asmens higienos reikalavimus:
Koronaviruso plitimo metu, iš viruso paveiktų teritorijų grįžusiems ar sąlytį su tikėtinu ar patvirtintu COVID-19 atveju turėjusiems žmonėms saviivzoliacijos laikotarpiui nedarbingumo pažymėjimas išduodamas nuotoliniu būdu.
Tai reiškia, kad žmogui nereikia niekur vykti iš namų, tiesiog užteka paskambinti šeimos gydytojui. Tokiu būdu nesukeliama viruso platinimo grėsmė aplinkiniams.
Jeigu žmogus, nekeliavęs užsienyje ir neturėjęs kontakto su COVID-19 liga sergančiuoju, pajuto ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomus ir atlikęs tyrimą gavo neigiamą atsakymą, jam izoliuotis 14 dienų dėl koronaviruso nereikia.
Tačiau tokiu atveju negaluojantis žmogus turi kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris įvertins ar žmogus gali eiti į darbą ar ne, ir, jeigu bus nuspręsta (gydytojo), kad žmogus negali eiti į darbą dėl sveikatos būklės, jam išduodamas nedarbingumas.