Ministrė A. Bilotaitė: pratybomis stipriname institucijų pasirengimą branduolinėms grėsmėms
Birželio 22 d. vyksta Vidaus reikalų ministerijos ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) organizuotos valstybinio lygio civilinės saugos funkcinės pratybos. Jų metu vertinama už civilinę saugą atsakingų institucijų sąveika ir pasirengimas vykdyti nustatytas funkcijas branduolinės ir (ar) radiologinės avarijos Astravo atominėje elektrinėje atveju.
„Nenuspėjama kaimynystė – užkoduotos ekstremalios situacijos Lietuvai. Visai šalia turime nuolatinę grėsmę šalies gyventojams – nesaugią Astravo branduolinę elektrinę. Tai yra labai aiškiai identifikuota grėsmė, kuriai galime ir turime būti maksimaliai pasiruošę. Nuo to, kaip institucijos koordinuoja savo veiksmus, keičiasi informacija, priklauso Lietuvos gyventojų sveikata ir gyvybė. Tik pratybų metu galime pamatyti, kaip institucijos ir tarnybos veiktų esant realiai krizinei situacijai ir tai leidžia mums patobulinti procesus“, – teigia ministrė A. Bilotaitė.
Pratybose dalyvauja 1300 dalyvių: 450 savanorių statistų, 290 savivaldybių ir civilinės saugos sistemos darbuotojų, 561 savivaldybių ir ministerijų operacijų centrų narys. Pratybų užduočių įgyvendinimo veiksmai vyksta 73 vietose. Daugiausia dėmesio skiriama gyventojų evakavimui iš atominės elektrinės avarijos poveikio zonos, atliekant realius praktinius veiksmus: gyventojų surinkimą pirminiuose punktuose, tarpinį registravimą švarioje zonoje, užterštų gyventojų sanitarinį švarinimą ir gyventojų priėmimą kolektyvinės apsaugos statiniuose.
Pratybomis siekiama įvertinti Švenčionių ir Vilniaus rajonų savivaldybių pasirengimą operatyviai evakuoti gyventojus, organizuoti jų sanitarinį švarinimą. Taip pat vertinamas institucijų pasirengimas pagal kompetenciją organizuoti ir koordinuoti sveikatos priežiūros įstaigų veiklą, teikiant pagalbą nukentėjusiems asmenims, operatyviai parengti ir perduoti rekomendacijas gyventojams dėl jodo preparatų naudojimo, užtikrinti gyventojų laikino perkėlimo, aprūpinimo maisto produktais ir geriamuoju vandeniu, socialinės paramos, psichologinės ir socialinės pagalbos teikimo ir kt. funkcijas.
Pratybų metu veikia penkios radiacinės antžeminės žvalgybos grupės – Vilniuje dirba trys radiacinės antžeminės žvalgybos grupės, kurios ima oro, dirvožemio ir vandens mėginius, dar dvi – Utenoje ir Visagine. Pratybų metu tikrinamos radioaktyviųjų atliekų surinkimo, jų saugojimo vietų įrengimo ir priežiūros galimybės, PAGD pasirengimas operatyviai atlikti antžeminę žvalgybą, telkti priemones iš valstybės rezervo civilinės saugos priemonių atsargų ir dalyvauti evakuotų gyventojų sanitarinio švarinimo procese.
„Šios pratybos mums visiems yra labai svarbios, nes jų metu tikrinamas ir vertinamas pasirengimas ir įgūdžiai, įgyjama būtinos patirties, paaiškėja, ką reikėtų tobulinti, – sako Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktorius Saulius Greičius. – Kad būtų pasirūpinta gyventojų saugumu, visos atsakingos institucijos turi gebėti dirbti kartu ir būti pasirengusios pačioms įvairiausioms situacijoms.“
Valstybinio lygio pratybose dalyvauja Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija, 11 šalies ministerijų, prie Vidaus reikalų ministerijos veikiančios tarnybos – PAGD, VSAT ir policija, 18 atominės elektrinės avarijos poveikio zonoje esančių savivaldybių administracijų, Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, Radiacinės saugos centras, valstybės įmonė Ignalinos atominė elektrinė, Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas, nevyriausybinės organizacijos, Lietuvos šaulių sąjunga.
Pratybas vertins įvairių valstybės institucijų atstovai. Ministrė A. Bilotaitė pabrėžė, jog šįkart tikimasi į rezultatą ir pokytį, o ne procesą orientuotų išvadų.
Šiandien vykstančios pratybos yra antrasis Civilinės saugos pratybų etapas. Pernai vertinta, kaip veikia gyventojų informavimo sistema, šiemet pagrindinis uždavinys – gyventojų evakuacijos organizavimas. Ministrės A. Bilotaitės teigimu, rudenį numatomos civilinės saugos ir karinių institucijų sąveikai skirtos pratybos.
Informacijos apie pasirengimą ekstremalioms situacijoms šalies gyventojai gali rasti specialiame tinklapyje www.lt72.lt.