ES vidaus reikalų ministrų susitikime – dėmesys migracijos ir civilinės saugos klausimams
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė vasario 2-3 d. dalyvauja neformaliame Europos Sąjungos vidaus reikalų ministrų susitikime Prancūzijoje. Darbotvarkėje – stalo pratybos apie kibernetinį saugumą, sienų apsaugos, migracijos, civilinės saugos klausimai, kuriems ES Tarybai pirmininkaujanti Prancūzija skiria ypatingą dėmesį. Susitikime dalyvaus ir į ES ministrus kreipsis Prancūzijos prezidentas Emanuelis Macronas.
Prancūzija ES išorės sienų apsaugą laiko vienu svarbiausių prioritetų ir siekia surengti politinę diskusiją dėl Šengeno reformos, taip pat yra pasirengusi ieškoti kompromiso dėl Migracijos ir prieglobsčio pakto. Šie klausimai itin aktualūs su migracijos krize susidūrusiai Lietuvai.
Pasak ministrės A. Bilotaitės, Šengeno reforma yra labai svarbi ir savalaikė – pokyčiai prie ES išorinių sienų rodo, kad reikia susitarti dėl visapusiško sienų kontrolės priemonių paketo. Gerai apsaugotos sienos, bendri standartai, atsparumas, veiksminga prevencija, rizikos mažinimas ir pasirengimas užtikrinti greitą ir tinkamą atsaką į iššūkius – tai turėtų būti pagrindiniai stiprios ir saugios Šengeno erdvės elementai. Ministrė susitikime akcentuos, kad išorės sienų apsauga yra esminis veiksmingo migracijos valdymo elementas.
A. Bilotaitė Prancūzijoje dar kartą pabrėš būtinybę nustatyti aiškias priemones ir procedūras, kurias gali taikyti valstybės narės, susiduriančios su hibridinėmis grėsmėmis ir migrantų instrumentalizacija. Tinkamas finansavimas iš ES fondų turėtų prisidėti prie priemonių, kuriomis siekiama užtikrinti aukštą saugumo lygį prie ES išorės sienų, įgyvendinimo.
Pirmininkaujanti Prancūzija bandys iš aklavietės pajudinti Migracijos ir prieglobsčio pakto teisėkūros pasiūlymų nagrinėjimą ir priėmimą. Susitikime numatytos trys diskusijos kryptys – darbas su trečiosiomis šalimis, kontrolė ir registracija prie išorės sienų bei pagalba labiausiai migracijos krizių paveiktoms valstybėms narėms.
Dar vienas svarbus klausimas Prancūzijos darbotvarkėje – civilinės saugos stiprinimas ir konsolidavimas Europos Sąjungoje. ES valstybę narę ištikus nelaimei aktyvuojamas ES civilinės saugos mechanizmas (UCPM). Per pastaruosius 2 m. Lietuva per UCPM pagalbą teikė 17 kartų, o prasidėjus migracijos krizei per 3 mėn. pati sulaukė 20 pagalbos pasiūlymų iš ES šalių.
Ministrės A. Bilotaitės teigimu, vertinant geopolitinę situaciją svarbu skirti dėmesį tiek nelaimių prevencijai, tiek pasirengimui ir reagavimui. Šiame kontekste sąmoningumo didinimas ir piliečių įtraukimas gali turėti didelį teigiamą poveikį. Ministrė susitikime pristatys Lietuvos visuomenei skirtą puslapį apie pasirengimą ekstremaliosioms situacijoms [www.lt72.lt] ir gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemą. Ištikus grėsmei ar nelaimei, visoje šalyje skambėtų sirenos ir į mobiliuosius telefonus būtų siunčiami įspėjamieji pranešimai, pateikiantys rekomendacijas ar būtinų veiksmų eigą.