Kovo 1-ąją minima Tarptautinė civilinės saugos diena
Kovo 1-ąją dieną minima Tarptautinė civilinės saugos diena. Civilinė sauga – valstybinės gynybos ir valdymo sistemos dalis, kurios tikslas yra apsaugoti šalies gyventojus bei materialines gėrybes taikos ir karo metu. Civilinės saugos veiksmų esmė – aktyvus visų valstybės gyventojų dalyvavimas gelbėjimo darbų organizavime ir žmonių gelbėjime iš pagrindinių nelaimės vietų, avarijų, katastrofų likvidavime.
Pasaulyje įvyksta daug nelaimių: didžiuliai gaisrai, sausros, potvyniai, cheminių medžiagų išsiliejimai, ozono sluoksnio nykimas, terorizmo grėsmė. Norint jų išvengti arba nors kiek sumažinti jų kilimo tikimybę ir padarinius, labai svarbu mokėti juos atpažinti, saugotis, nepasiduoti panikai ir imtis atitinkamų veiksmų.
Civilinės saugos ženklas – mėlynas lygiašonis trikampis oranžiniame fone.
Apie gresiančią ar susidariusią ekstremaliąją situaciją gyventojai perspėjami šiais civilinės saugos signalais: įspėjamuoju garsiniu signalu „Dėmesio visiems“ ir įspėjamaisiais, balsu skelbiamais signalais:
- „Cheminis pavojus“;
- „Radiacinis pavojus“;
- „Katastrofinis užtvindymas“;
- „Potvynio pavojus“;
- „Uragano pavojus“;
- „Oro pavojus“;
- „Perspėjimo sistemos patikrinimas“.
Daugiau apie civilinės saugos signalus ir kaip elgtis juos išgirdus, skaitykite čia.
Pagal 1949 m. Ženevos konvencijos papildomą protokolą, patvirtintą 1977 m., civilinės saugos personalas ir institucijos yra ginamos tarptautinės teisės normomis.